Cikorka, alternativní náhrada kávy našich předků

Káva není nápoj, který by tu s námi byl odjakživa. Ještě než se tu objevila káva, používaly se nápoje, které měly podobné účinky. Cikorka je pojem, který je pro někoho vzdálenější, někomu bližší. Jakožto náhražka kávy se objevila už v 17. století. Starší generace nemusí mít v živé paměti název Melta nebo Caro a znají cikorku, mladší generace to mají obráceně. Ať je to, jak je, pojďme si něco o cikorce říci.

Svým složením je cikorka velmi jednoduchá

Praží se stejně jako kávová zrna, ale hlavní úlohu tu hraje jiná ingredience, respektive rostlina. Jedná se o kořen čekanky, který se upravuje na kávovinový prášek instantních forem. Někdo by si mohl říci, že je cikorka jen levnou náhražkou kávy, ale tak úplně to není. I tento druh tradiční chuti kořene z čekanky obohacen o další složky, má něco do sebe. Je tu cukrová řepa, ječmen a žito, což rozhodně není málo.

Čekanka dokáže pozitivně ovlivnit trávení a řadu dalších orgánových metabolických pochodů

Podporuje funkci jater, žlučníku, slinivky břišní a sleziny, také krevní řečiště. Probouzí současně i chuť k jídlu, působí močopudně a mírně projímavě. Z těchto jejích vlastností není zřejmě těžké odvodit, při jakých nemocech se uplatňuje (ledvinové a žlučové kameny, zácpa, onemocnění jater a žlučníku). Šťáva z kořene čekanky podněcuje i vlasový růst.
Příprava této kávy byla a je snadná. Stačí 1 polévkovou lžíci přelít litrem vroucí vody a povařit jí. Po pár minutách ustání se přecedí a pije. Dnes se ani necedí, protože je její verze instantní.

Z mladších listů čekanky se připravují čerstvé saláty, z květů čekanky se dělají odvary v podobě čajů.

Bezlepková kávovina, která neobsahuje kofein

Díky tomu, že cikorka neobsahuje kofein, je vhodná i pro kojící matky a starší děti. Leckdy je cikorka obohacena o stopové prvky, např. hořčík.

Čekanka obecná je samo o sobě rostlinou vytrvalou, jejíž kořen je vřetenového rázu. Listy jsou spíše řapíkaté a přisedlé k rostlině, v horních částech kopinaté. Květy s jasně modrým kalichem jsou i ozdobou mnoha zahrad luční květeny. Její výskyt je v celé Evropě, u nás se objevuje v četných počtech v nížinách a pod horskými pásmy. Roste i v příkopech, když se na to přijde.

TOPlist
TOPlist