Moka kávovary se těší stále větší popularity

V řadě arabských zemích je příprava kávy doslova rituálem. Pití kávy je ovšem tradicí nejen mezi arabskou populací, ale snad všude na světě. Nemusíte však hned jezdit za hranice naší země, ani se vypravit za dobrou kávou do některé z mnoha kaváren. Chutnou kávu si můžete připravit i v pohodlí svého domova a zároveň si vychutnat celý tradiční proces její přípravy. Umožní vám to moka kávovary, ve kterých se káva přímo připravuje, na rozdíl třeba od běžného kávovaru nebo varné konvice, která žádnou romantiku při přípravě kávy neposkytuje. Do elektrické varné konvice nalijete pouze čistou vodu a po přejití varu s ní zalijete mletou kávu v šálku. Mnozí Arabové a znalci přípravy kávy by tento postup považovali za znevážení tohoto voňavého moku, ne-li přímo za barbarství.

Moka konvice vs moka kávovar

Někdo ji nazývá moka kávovarem, někdo moka konvicí, ať už tak či tak, vždy se jedná o zařízení fungující na jednoduchém principu rozpínavosti vody při ohřívání. Konvici postavíte na plynový hořák sporáku nebo na plotýnku elektrického sporáku a mletá káva se zahřívá v hliníkovém sítku během ohřevu vody, kterou přivedeme až k varu. Vroucí vodou pak probíhá vlastní extrakce kávy.

Jak velký kávovar vybrat

Na výběr je několik velikostí moka kávovarů, od miniaturních konviček až po rodinné moka konvice. V obchodech s domácími potřebami nebo ve specializovaných e-shopech je dostatečný výběr, který uspokojí každého. Někdy se moka kávovarům také říká bialetky podle jejich největšího výrobce, kterým je firma Bialetti. K dostání jsou i dražší varianty, které mají integrovaný elektrický rychlovarný ohřev vody, což zvyšuje pohodlí, ale zmenšuje pocit romantiky.

Cenové rozpětí

Moka kávovary je možné zakoupit do 1 tisíce korun, ačkoliv jsou na trhu i konvice s cenou 100 korun, je vhodné si u nich připlatit, výrazně se to odrazí na kvalitě konvice a také na kvalitě samotné kávy. Ideální je zvolit známějšího výrobce. Moka kávovary se nekupují pro úsporu, ale pro zážitek z kávy, proto je zde úvaha o levnějším výběru nesmyslná. Vyhrát by měly potřebné parametry.

Typy moka kávovarů

Moka kávovary se od sebe příliš typově neliší, rozdíly jsou zejména v parametrech. Tím prvním je materiál, nejkvalitnějším je nerez a potravinářský hliník. Pokud jde o kvalitu, nerezové moka konvice jsou nejlepší, ale také nejdražší. Důležité je zde dostatečně velké držadlo, které umožní snadnou manipulaci s konvicí a rovněž silné dno, které zajistí rovnoměrný ohřev. Kvalitní konvici lze postavit na plynový, elektrický i sklokeramický hořák.

TOPlist
TOPlist